Beypazarı’dan ilk açıklama. Maden suyunda bor olduğunu kabul ettiler

İsviçre, Ankara merkezli ve yaklaşık 67 yıldır maden suyu üreten Beypazarı Karakoca şirketine ait bir ürününün içeriğinde bor elementi tespit edildiğini ifade ederek “fetal gelişim ve doğurganlık üzerinde olumsuz etkisi olduğunu” iddia ederek ürünü yasakladı.

İsviçre’nin bu yasağının ardından, Beypazarı Maden Suyu yetkilisinden ilk açıklama yapıldı.

“AB ÜLKELERİNDE MEVZUAT ORANI 1’E 5”

Beypazarı yetkilisi, Marketing Türkiye’ye açıklamalarda bulundu ve “İsviçre’de yapılan analizlerde Beypazarı maden sularındaki bor minerali miktarının en fazla değeri ‘1’ olması gerekirken ‘2’ olarak tespit edildiği, bununsa sağlık açısından son derece tehlikeli olduğu söyleniyor. Açıkçası böyle bir kanıya nasıl vardıklarını bilmiyoruz.” İfadelerini kullandı.

Yapılan açıklamada, bugün sağlıklı bir yaşam sürebilmek için bor mineralli takviyeleri tükettiği ve kemik erimesini durdurmak için her bir kapsülünde bor bulunan takviye gıdaların bulunduğu vurgulanırken, Avrupa Birliği ülkelerinde mevzuatın farklı olduğu ifade edildi.

Yetkili, “İsviçre 1’e 2 oranını tehlikeli olarak belirlerken, AB üye ülkelerinde mevzuat oranı 1’e 5. Amerika’dan Avustralya’ya, Hollanda’dan Belçika’ya pek çok ülkeye ürün gönderen bir marka olarak İsviçre’ye de 7 yıldır ürünlerimizi gönderiyoruz” açıklamasında bulundu.

Yeraltı kaynak sularının değerlerinin dönemsel olarak değişiklik gösterdiğini ve yağış kaynaklı olarak içindeki mineral değerlerinin artıp azalabileceğini söyleyen Beypazarı yetkilisi, yurtdışına gönderdikleri ürünler için 2022’de yaptıkları ölçümlerde bor mineralinin 0,33, 2023’te ise 1 olarak ölçümlendiğini ifade etti.

Yetkili, bütün içeceklerin farklı analiz tayinlerine tabii tutulması gerektiğini belirtti ve İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu tarafından yapılan analizlerin içme suyu kriterleriyle maden sularını analiz ettiğini aktardı.

Birçok ülkeye ihracat yapmakta olan Beypazarı’na yönelik bu haberlerin kasıtlı olarak çıkarılabilmiş olabileceğini ifade eden yetkili, konu hakkında resmi bir yanıt vermek amacıyla çalıştıklarını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir