Erdoğan ve Özel çay davetinde buluştu

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşeceklerini ifade etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özgür Özel’i çaya davet etti. İki lider arasındaki görüşme şuan gerçekleşiyor.

ANAYASA TEKLİFİ

Irak dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile planlanan görüşmeye dair yeni anayasa konusunu gündeme getireceklerini ifade etmişti.

Erdoğan, “Sayın Özel’in bu ziyaretinin gerçekleşmesi halinde kendisiyle de bunları konuşarak böyle bir adımı atabileceğimizi kendisine teklif etmekten daha doğal bir şey olmaz. Biz Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun en önemli köşe taşlarından biri olan yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili çalışmaktan, gayret etmekten geri durmayacağız” demişti.

ÖZEL’DEN ERDOĞAN’A ANAYASA YANITI

CHP Genel Başkanı Özgür Özel de Erdoğan’ın bu açıklamalarına ilişkin konuştu. Anayasanın ayaklar altında olduğunu vurgulayan Özel, “Elbette ikimiz de gündemlerimizi konuşacağız, müzakereler, görüşmeler elbette olur liderler arasında ama bir şey uymamak için değiştirilmez. Bir şeyi değiştirmek istiyorsanız önce mevcuduna uyun da onu görelim” dedi.

Erdoğan ile gelecek hafta görüşmeyi planladıklarını aktaran Özel, randevu talep edeceklerini belirtti, “z ancak anayasa ile ilgili birtakım talepleri de söyledi, tabii ki TBMM müzakere zeminidir ve her zaman liderler birbirleriyle konuşur. Ama bir insanın ‘anayasayı değiştirelim’ demesi için değiştireceğiniz anayasayı ne yapacaksınız? Geçen sefer değiştirilen anayasaya niye uymuyorsunuz? Bir anayasa uymamak için değiştirilir mi?” diye konuştu.

Özel şöyle devam etti:

“Eğer anayasayı değiştirecekseniz önce uymanız lazım. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uymamak… Anayasa Mahkemesi kararlarına uymamak… Birinci derece mahkemesine Anayasa Mahkemesi’ni ezdirmek… Bunlar hangi anayasaya uymak? Anayasa ayaklar altında. O yüzden elbette ikimiz de gündemlerimizi konuşacağız, müzakereler, görüşmeler elbette olur liderler arasında ama bir şey uymamak için değiştirilmez. Bir şeyi değiştirmek istiyorsanız önce mevcuduna uyun da onu görelim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir