Sineklenen toprak çiçekleri coşturuyor! Kokusunu bilenler hemen değiştiriyor

ASPİRİNLİ SU ÇÖZÜM OLABİLİR

Aspirini ezin ve su ile karıştırın. Daha sonra toprağı bu su ile sulayın. Yapraklara da sıkacağınız aspirinli su, sinekleri çiçeğinizden uzak tutabilir. Ancak sorunu geçici olarak çözecek bu yöntem yerine sorunun kaynağını tespit etmeniz daha iyi olabilir. Kaynağı bulduktan sonra aspirinli su ile çiçeklerinizi yine sulayabilirsiniz.

SİNEKLER GİDİYOR ÇİÇEKLER ÇOŞUYOR

Bir aspirin tabletini ezin ve toz haline getirin. Ardından yaklaşık 1 litre suya karıştırın. Bu çözelti ile bitkileri düzenli olarak sulayarak, bitkilerin büyümesini teşvik etmek ve özellikle mantar hastalıklarını önlemek mümkün olabilir.

FAZLA SULAMA VE IŞIK

Çiçeğin bulunduğu ortamdaki ısı, hava ve ışık kalitesi de sineklenmeye neden olabilir. Çiçek böceklenmesinin temel sebeplerinden biri olan fazla sulamaya bağlı olarak artan solucan ve sinekler böcekleri de beraberinde getirir. Bununla karşılaşmamak adına sulama periyodlarınızı düzenli hale getirmek önemlidir.

SOĞAN SARIMSAK DA ÇÖZÜM OLABİLİR

Sarımsak suyunun keskin kokusu sinekleri rahatsız ederek kaçırabilir. Soğan ve sarımsak gibi yoğun kokulara sahip bitkiler sinek ve bazı böcekleri etkiler. Soğan tıpkı sarımsak gibi çiçek toprağının sineklenmesini önleyebilir. Soğanın kabuklarını çiçeğinizin toprağına koymanız yeterli olacak. Ancak bu da aspirinli su gibi kısa vadede çözüm olacaktır.

SİNEKLENİYORSA KURU TOPRAK EKLEYİN

Eğer çiçeğiniz nemli olduğu için sinekleniyorsa, üzerine kuru toprak ilave edebilirsiniz. Kuru toprak, hem toprağın nemini alır, hem de sineklerin oluşumunu önleyebilir. Eğer bitkiniz çok büyüdüyse, komple toprak ve saksı değişimi yaparak da bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

KOKUNUN KAYNAĞI GÜBRE!

Çiçeklerde sineklenme sorunu çoğunlukla yaz mevsimi geldiğinde görülüyor. Bu durumun sebebi, çiçeğin toprağının temin edildiği yerlerde bulunan toprakların hemen hemen hepsinin yüksek oranda gübreli olması. Çok gübreli toprak çiçeklerinizi coştursa da özellikle saksı çiçeklerinde sineklenmeye yol açar ve kötü kokuya sebep olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir